ASTON MARTIN Aston Martin DBX707 4.0L V8 Twin Turbo 9AT AWD (707 HP)
2022–
697
bhp
Power
3.3
s
0–100 km/h
193
mph
Top Speed
16.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3982cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 697bhp |
| Power | 519.8kW |
| Torque | 900Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.3s |
| Top Speed | 311km/h |
| Top Speed | 193mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.6mpg |
| Combined | 14.2L/100km |
| Fuel Tank | 87L |
Dimensions & Weight
| Length | 5039mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 3061mm |
| Kerb Weight | 2245kg |
| Boot Capacity | 637L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/40 Yr22 // 325/35 Yr22 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |