ASTON MARTIN Aston Martin Rapide E 450 Kw (610 HP)
2019–
602
bhp
Power
4.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 602bhp |
| Power | 448.7kW |
| Torque | 970Nm |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5019mm |
| Width | 2141mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2990mm |
| Kerb Weight | 2140kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 Pirelli P-Zero // 295/30 Pirelli P-Zero |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |