ASTON MARTIN Aston Martin V12 Vantage V600 Coupe 6.0L V12 7AT (592 HP)
2018–
584
bhp
Power
4
s
0–100 km/h
195
mph
Top Speed
22.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5935cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 584bhp |
| Power | 435.4kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4s |
| Top Speed | 314km/h |
| Top Speed | 195mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.4mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
| Urban | 14.9L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4465mm |
| Width | 1943mm |
| Height | 1273mm |
| Wheelbase | 2705mm |
| Kerb Weight | 1530kg |
| Boot Capacity | 255L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40/20 // 295/35/20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |