ASTON MARTIN Aston Martin V8 Vantage Le Mans 5.3 V8
1999–
599
bhp
Power
4.3
s
0–100 km/h
200
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5340cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 599bhp |
| Power | 447kW |
| Torque | 814Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.3s |
| Top Speed | 322km/h |
| Top Speed | 200mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4745mm |
| Width | 1943mm |
| Height | 1331mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1970kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Front: 285/45 Zr18 - Rear: 285/45Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |