ASTON MARTIN Aston Martin V8 Vantage 5.3L V8 6MT (557 HP)
1993–
558
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
186
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5431cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 558bhp |
| Power | 416kW |
| Torque | 745Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 299km/h |
| Top Speed | 186mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4745mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1331mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1990kg |
| Boot Capacity | 255L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/45 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |