ASTON MARTIN Aston Martin Vantage AMR V12 6.0L V12 7AT (603 HP)
2017–
595
bhp
Power
3.7
s
0–100 km/h
205
mph
Top Speed
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5935cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 595bhp |
| Power | 443.5kW |
| Torque | 630Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.7s |
| Top Speed | 330km/h |
| Top Speed | 205mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 22.4L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4384mm |
| Width | 1864mm |
| Height | 1250mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1745kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |