ASTON MARTIN Aston Martin Vantage N430 4.7 V8 6MT (436 HP)
2014–
430
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
190
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4735cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 430bhp |
| Power | 321kW |
| Torque | 489Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 306km/h |
| Top Speed | 190mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4382mm |
| Width | 1867mm |
| Height | 1257mm |
| Kerb Weight | 1611kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 Zr19 || 285/35 Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |