ASTON MARTIN Aston Martin Vantage 4.0L V8 Twin Turbo 8AT RWD (665 HP)
2025–
656
bhp
Power
3.5
s
0–100 km/h
202
mph
Top Speed
19.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3982cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 656bhp |
| Power | 489.1kW |
| Torque | 800Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.5s |
| Top Speed | 325km/h |
| Top Speed | 202mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.4mpg |
| Combined | 12.1L/100km |
| Fuel Tank | 78L |
Dimensions & Weight
| Length | 4496mm |
| Width | 2045mm |
| Height | 1275mm |
| Wheelbase | 2705mm |
| Kerb Weight | 1605kg |
| Boot Capacity | 235L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/35 R21 (103Y) // 325/30 R21 (108Y) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |