ASTON MARTIN Cygnet 1.3L CVT (98 HP)
2011–2013
97
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1329cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 97bhp |
| Power | 72kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 6.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3000mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 1999mm |
| Kerb Weight | 988kg |
| Boot Capacity | 31L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |