ASTON MARTIN DB AR1 5.9L V12 6MT (420 HP)
2003–2004
414
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
186
mph
Top Speed
12.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5935cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 414bhp |
| Power | 309kW |
| Torque | 542Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 299km/h |
| Top Speed | 186mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12.6mpg |
| Combined | 18.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4691mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1270mm |
| Wheelbase | 2591mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 Zr18 (Front) - 265/35 Zr18 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |