ASTON MARTIN DB11 AMR 5.2L V12 8AT (630 HP)
2018–
621
bhp
Power
3.7
s
0–100 km/h
208
mph
Top Speed
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5204cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 621bhp |
| Power | 463.4kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.7s |
| Top Speed | 335km/h |
| Top Speed | 208mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 2060mm |
| Height | 1920mm |
| Wheelbase | 2804mm |
| Kerb Weight | 1870kg |
| Boot Capacity | 224L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 Zr20 // 295/35 Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |