ASTON MARTIN DB11 Volante 4.0 V8 8AT (510 HP)
2018–
496
bhp
Power
4.2
s
0–100 km/h
200
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3983cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 496bhp |
| Power | 370kW |
| Torque | 675Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.2s |
| Top Speed | 322km/h |
| Top Speed | 200mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 2060mm |
| Height | 1300mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 Zr20 || 295/35 Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |