ASTON MARTIN DB11 4.0L V8 8AT RWD (510 HP)
2016–
503
bhp
Power
4
s
0–100 km/h
186
mph
Top Speed
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3983cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 503bhp |
| Power | 375.1kW |
| Torque | 675Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4s |
| Top Speed | 299km/h |
| Top Speed | 186mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Combined | 11.4L/100km |
| Urban | 16.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1941mm |
| Height | 1280mm |
| Wheelbase | 2804mm |
| Kerb Weight | 1760kg |
| Boot Capacity | 224L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 Zr20 || 295/35 Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |