ASTON MARTIN DB11 5.2L V12 8AT RWD (608 HP)
2016–
600
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
200
mph
Top Speed
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5204cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 600bhp |
| Power | 447.2kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 322km/h |
| Top Speed | 200mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Combined | 11.4L/100km |
| Urban | 16.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1941mm |
| Height | 1280mm |
| Wheelbase | 2804mm |
| Kerb Weight | 1875kg |
| Boot Capacity | 224L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 Zr20 || 295/35 Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |