ASTON MARTIN DB2 2.6L 4MT (106 HP)
1950–1953
105
bhp
Power
12.4
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2580cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 105bhp |
| Power | 78kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.4s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4300mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2515mm |
| Kerb Weight | 1207kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.75X16 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |