ASTON MARTIN DB6 Volante 4.0L 5MT (286 HP)
1965–1970
282
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 282bhp |
| Power | 210kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4623mm |
| Width | 1676mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2583mm |
| Kerb Weight | 1466kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |