ASTON MARTIN DB6 4.0L 5MT (286 HP)
1965–1970
286
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 286bhp |
| Power | 213kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4623mm |
| Width | 1676mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2583mm |
| Kerb Weight | 1550kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 38.1 X 17.0 / 15 X 6.7 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |