ASTON MARTIN DB7 GT 5.9L V12 6MT (435 HP)
2003–2004
429
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
185
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5935cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 429bhp |
| Power | 320kW |
| Torque | 556Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 298km/h |
| Top Speed | 185mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4691mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1242mm |
| Wheelbase | 2591mm |
| Kerb Weight | 1775kg |
| Boot Capacity | 178L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/30R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |