ASTON MARTIN DB7 Vantage Volante 5.9L V12 6MT (420 HP)
1999–2003
414
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
165
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5935cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 414bhp |
| Power | 309kW |
| Torque | 540Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
| Top Speed | 266km/h |
| Top Speed | 165mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4666mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1260mm |
| Wheelbase | 2591mm |
| Kerb Weight | 1875kg |
| Boot Capacity | 150L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 Zr18 || 265/35 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |