ASTON MARTIN DB9 Coupe 6.0L V12 6MT (450 HP)
2004–2010
449
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
14.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5935cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 449bhp |
| Power | 335kW |
| Torque | 570Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 300km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.3mpg |
| Combined | 16.4L/100km |
| Urban | 25L/100km |
| Extra-Urban | 11.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4696mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1318mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1710kg |
| Boot Capacity | 176L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 Zr19 || 275/35 Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |