ASTON MARTIN DB9 Coupe 6.0L V12 6MT RWD (477 HP)
2010–2012
471
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
190
mph
Top Speed
14.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5935cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 471bhp |
| Power | 351kW |
| Torque | 599Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 306km/h |
| Top Speed | 190mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.3mpg |
| Combined | 16.4L/100km |
| Urban | 24.5L/100km |
| Extra-Urban | 11.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1270mm |
| Wheelbase | 2746mm |
| Kerb Weight | 1760kg |
| Boot Capacity | 187L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 Zr19 || 275/35 Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |