ASTON MARTIN DB9 Volante 5.9L V12 6AT RWD (517 HP)
2013–2015
510
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
183
mph
Top Speed
16.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5935cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 510bhp |
| Power | 380kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 295km/h |
| Top Speed | 183mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.4mpg |
| Combined | 14.3L/100km |
| Urban | 21.6L/100km |
| Extra-Urban | 10L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4719mm |
| Width | 2060mm |
| Height | 1283mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1890kg |
| Boot Capacity | 187L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 Zr20 // 295/30 Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |