ASTON MARTIN DBS Superleggera Volante 5.2L V12 8AT (725 HP)
2019–
715
bhp
Power
3.6
s
0–100 km/h
211
mph
Top Speed
16.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5204cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 715bhp |
| Power | 533.2kW |
| Torque | 900Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.6s |
| Top Speed | 340km/h |
| Top Speed | 211mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.8mpg |
| Combined | 14L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4714mm |
| Width | 2144mm |
| Height | 1295mm |
| Wheelbase | 2804mm |
| Kerb Weight | 1863kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/35/21 // 305/30/21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |