ASTON MARTIN DBS Superleggera 5.2L V12 8AT (725 HP)
2018–
715
bhp
Power
3.4
s
0–100 km/h
211
mph
Top Speed
19.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5204cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 715bhp |
| Power | 533.2kW |
| Torque | 900Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.4s |
| Top Speed | 340km/h |
| Top Speed | 211mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.2mpg |
| Combined | 12.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4712mm |
| Width | 2146mm |
| Height | 1280mm |
| Wheelbase | 2804mm |
| Kerb Weight | 1693kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/35/21 // 305/30/21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |