ASTON MARTIN DBS 4.0L 5MT (286 HP)
1967–1972
282
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
141
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 282bhp |
| Power | 210.4kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 227km/h |
| Top Speed | 141mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4585mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1328mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1588kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 8.15X15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |