ASTON MARTIN DBS 5.9L V12 6MT (517 HP)
2008–2012
510
bhp
Power
4.3
s
0–100 km/h
191
mph
Top Speed
13.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5935cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 510bhp |
| Power | 380kW |
| Torque | 569Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.3s |
| Top Speed | 307km/h |
| Top Speed | 191mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.2mpg |
| Combined | 17.8L/100km |
| Urban | 26.4L/100km |
| Extra-Urban | 12.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4722mm |
| Width | 1905mm |
| Height | 1280mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1695kg |
| Boot Capacity | 187L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 R20 || 295/30 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |