ASTON MARTIN Lagonda 5.4L V8 3AT (280 HP)
1976–1986
276
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
9.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5341cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 206kW |
| Torque | 488Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 9.4mpg |
| Urban | 25L/100km |
| Extra-Urban | 18L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5283mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1303mm |
| Wheelbase | 2916mm |
| Kerb Weight | 2064kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70 Vr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |