ASTON MARTIN Lagonda 5.4L V8 3AT (313 HP)
1986–1989
308
bhp
Power
145
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5341cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 308bhp |
| Power | 230kW |
| Torque | 434Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5281mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1303mm |
| Wheelbase | 2916mm |
| Kerb Weight | 2024kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |