ASTON MARTIN One-77 7.3 V12 6AT (760 HP)
2009–2012
750
bhp
Power
3.5
s
0–100 km/h
220
mph
Top Speed
9.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 7312cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 750bhp |
| Power | 559kW |
| Torque | 750Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.5s |
| Top Speed | 354km/h |
| Top Speed | 220mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 9.4mpg |
| Urban | 25L/100km |
| Extra-Urban | 16.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4600mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1222mm |
| Wheelbase | 2791mm |
| Kerb Weight | 1630kg |
| Boot Capacity | 484L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35 Zr20 || 335/30 Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |