ASTON MARTIN Rapide AMR 6.0L V12 8AT RWD (603 HP)
2017–
595
bhp
Power
4.3
s
0–100 km/h
205
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5935cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 595bhp |
| Power | 443.5kW |
| Torque | 630Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.3s |
| Top Speed | 330km/h |
| Top Speed | 205mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5019mm |
| Width | 1928mm |
| Height | 1349mm |
| Kerb Weight | 1990kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 Zr 21 91Y // 295/30 Zr 21 91Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |