ASTON MARTIN Rapide S 6.0L V12 6AT (558 HP)
2013–2018
550
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
190
mph
Top Speed
16.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5935cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 550bhp |
| Power | 410kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 306km/h |
| Top Speed | 190mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.4mpg |
| Combined | 14.3L/100km |
| Urban | 21.4L/100km |
| Extra-Urban | 10.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5019mm |
| Width | 2141mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2990mm |
| Kerb Weight | 1990kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Front: 245/35 Zr20; Rear: 295/30 Zr20 |
| Front Brakes | Dual Cast Discs, 398 Mm Diameter With Six-Piston Monobloc Calipers |
| Rear Brakes | Dual Cast Discs, 360 Mm Diameter With Four-Piston Monobloc Calipers |