ASTON MARTIN Rapide 6.0L V12 7AT (476 HP)
2010–2013
469
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
188
mph
Top Speed
15.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5935cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 469bhp |
| Power | 350kW |
| Torque | 601Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 303km/h |
| Top Speed | 188mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.8mpg |
| Combined | 14.9L/100km |
| Urban | 22.6L/100km |
| Extra-Urban | 10.4L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5019mm |
| Width | 2141mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2990mm |
| Kerb Weight | 1950kg |
| Boot Capacity | 314L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R20 || 295/35 R20 |
| Front Brakes | Dual Cast Brake Discs 390Mm Diameter With Six Piston Calipers |
| Rear Brakes | Dual Cast Brake Discs 360Mm Diameter With Four Piston Calipers |