ASTON MARTIN V12 Vantage Roadster 5.2L V12 8AT RWD (700 HP)
2022–
690
bhp
Power
3.6
s
0–100 km/h
200
mph
Top Speed
16.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5204cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 690bhp |
| Power | 514.8kW |
| Torque | 753Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.6s |
| Top Speed | 322km/h |
| Top Speed | 200mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.9mpg |
| Combined | 13.9L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4514mm |
| Width | 1981mm |
| Height | 1275mm |
| Wheelbase | 2705mm |
| Kerb Weight | 1855kg |
| Boot Capacity | 201L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/35/R21 // 315/30/R21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |