ASTON MARTIN V12 Vantage S Roadster 6.0L V12 7AT (573 HP)
2014–
565
bhp
Power
144
mph
Top Speed
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5935cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 565bhp |
| Power | 421kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 25.6L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4384mm |
| Width | 1864mm |
| Height | 1260mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1745kg |
| Boot Capacity | 144L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35 Zr19 || 295/30 Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Carbon Ceramic Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Carbon Ceramic Discs |