ASTON MARTIN V12 Vantage S 6.0L V12 7AT (573 HP)
2013–2018
565
bhp
Power
3.7
s
0–100 km/h
203
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5935cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 565bhp |
| Power | 421kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.7s |
| Top Speed | 327km/h |
| Top Speed | 203mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4384mm |
| Width | 2022mm |
| Height | 1250mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1665kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35 Zr19 // 295/30Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |