ASTON MARTIN V12 Zagato 6.0L V12 6MT (517 HP)
2012–
510
bhp
Power
4.2
s
0–100 km/h
190
mph
Top Speed
14.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5935cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 510bhp |
| Power | 380kW |
| Torque | 569Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.2s |
| Top Speed | 306km/h |
| Top Speed | 190mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.3mpg |
| Combined | 16.4L/100km |
| Urban | 24.2L/100km |
| Extra-Urban | 11.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4384mm |
| Width | 1864mm |
| Height | 1250mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1680kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Front:255/35 R19, Rear 295/30 R19 |
| Front Brakes | Front: Ventilated Carbon Ceramic Discs, 398 Mm Diameter With Six-Piston Monobloc Calipers |
| Rear Brakes | Rear: Ventilated Carbon Ceramic Discs, 360 Mm Diameter With Four-Piston Monobloc Calipers |