ASTON MARTIN V8 Coupe 5.3 V8
1996–2000
349
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
11.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5430cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 349bhp |
| Power | 260kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 11.6mpg |
| Combined | 20.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 1951mm |
| Height | 1331mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1950kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/50 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |