ASTON MARTIN V8 Series 2 5.3
149
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5340cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4623mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1326mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1780kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |