ASTON MARTIN V8 Vantage N420 4.7L V8 6AT (426 HP)
2010–2014
420
bhp
Power
4.7
s
0–100 km/h
180
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4735cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 420bhp |
| Power | 313kW |
| Torque | 470Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
| Top Speed | 290km/h |
| Top Speed | 180mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 16L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4384mm |
| Width | 2024mm |
| Height | 1260mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1604kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 Zr19 Front And 275/35 Zr19 Rear |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |