ASTON MARTIN V8 Vantage Roadster 4.3L V8 6MT RWD (385 HP)
2006–2008
380
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
174
mph
Top Speed
15.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4280cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 380bhp |
| Power | 283kW |
| Torque | 410Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
| Top Speed | 280km/h |
| Top Speed | 174mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.7mpg |
| Combined | 15L/100km |
| Urban | 22.4L/100km |
| Extra-Urban | 10.6L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1864mm |
| Height | 1265mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1570kg |
| Boot Capacity | 144L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 Zr18 // 275/40 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |