ASTON MARTIN V8 Vantage S 4.7L V8 7AT (436 HP)
2011–
430
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
190
mph
Top Speed
21.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4735cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 430bhp |
| Power | 321kW |
| Torque | 489Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 306km/h |
| Top Speed | 190mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.9mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 16L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4382mm |
| Width | 2022mm |
| Height | 1260mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1610kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R19 || 285/35 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |