ASTON MARTIN V8 Vantage Volante LWB 5.3L V8 6MT (557 HP)
1998–2000
548
bhp
Power
4.7
s
0–100 km/h
300
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5340cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 548bhp |
| Power | 409kW |
| Torque | 745Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
| Top Speed | 483km/h |
| Top Speed | 300mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4745mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1334mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1920kg |
| Boot Capacity | 314L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/45 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |