ASTON MARTIN V8 Vantage 4.3 V8
2005–2008
380
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
174
mph
Top Speed
13.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4280cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 380bhp |
| Power | 283kW |
| Torque | 410Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
| Top Speed | 280km/h |
| Top Speed | 174mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.7mpg |
| Combined | 17.2L/100km |
| Urban | 25.3L/100km |
| Extra-Urban | 12.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4384mm |
| Width | 1867mm |
| Height | 1255mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1570kg |
| Boot Capacity | 297L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 Zr18 (Front) - 275/40 Zr18 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |