ASTON MARTIN V8 Vantage 4.7 V8
2008–
420
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
180
mph
Top Speed
16.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4735cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 420bhp |
| Power | 313kW |
| Torque | 469Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 290km/h |
| Top Speed | 180mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.9mpg |
| Combined | 13.9L/100km |
| Urban | 19.9L/100km |
| Extra-Urban | 10.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4382mm |
| Width | 1867mm |
| Height | 1257mm |
| Wheelbase | 2604mm |
| Kerb Weight | 1631kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 Zr19 Front And 275/35 Zr19 Rear |
| Front Brakes | Ventilated And Grooved Steel Discs |
| Rear Brakes | Ventilated And Grooved Steel Discs |