ASTON MARTIN V8 Vantage 5.3L V8 5MT (394 HP)
1977–1989
389
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
170
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5340cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 389bhp |
| Power | 290kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 274km/h |
| Top Speed | 170mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4585mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1815kg |
| Boot Capacity | 314L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |