ASTON MARTIN V8 Volante 5.3L V8 5MT (305 HP)
1978–1989
301
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5341cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 301bhp |
| Power | 224.3kW |
| Torque | 434Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4674mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1818kg |
| Boot Capacity | 241L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |