ASTON MARTIN Vanquish S 5.9L V12 8AT RWD (580 HP)
2016–2018
580
bhp
Power
3.5
s
0–100 km/h
183
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5935cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 580bhp |
| Power | 432.5kW |
| Torque | 630Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.5s |
| Top Speed | 295km/h |
| Top Speed | 183mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4729mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1295mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1739kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35 Zr20 || 305/30 Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |