ASTON MARTIN Vanquish Volante 6.0L V12 6AT (573 HP)
2013–2018
565
bhp
Power
4.1
s
0–100 km/h
183
mph
Top Speed
16.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5935cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 565bhp |
| Power | 421kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.1s |
| Top Speed | 295km/h |
| Top Speed | 183mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.3mpg |
| Combined | 14.4L/100km |
| Urban | 21.4L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 78L |
Dimensions & Weight
| Length | 4727mm |
| Width | 2068mm |
| Height | 1293mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1844kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35 Zr20 // 305/30 Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |