ASTON MARTIN Vanquish 5.9L V12 (573 HP)
2012–2018
565
bhp
Power
4.1
s
0–100 km/h
183
mph
Top Speed
19.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5935cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 565bhp |
| Power | 421kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.1s |
| Top Speed | 295km/h |
| Top Speed | 183mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.6mpg |
| Combined | 12L/100km |
| Urban | 17.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4719mm |
| Width | 2068mm |
| Height | 1280mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1739kg |
| Boot Capacity | 368L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Front: 255/Zr20, Rear: 305/30 Zr20 |
| Front Brakes | 398 Mm X 36 Mm Ceramic Disc |
| Rear Brakes | 360 Mm X 32Mm Ceramic Disc |