ASTON MARTIN Vanquish 5.9L V12 5MT (457 HP)
2001–2006
451
bhp
Power
4.7
s
0–100 km/h
14.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5935cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 451bhp |
| Power | 336kW |
| Torque | 556Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
| Top Speed | 306km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.1mpg |
| Combined | 16.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4666mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1318mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1835kg |
| Boot Capacity | 238L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 Zr19 // 285/40 Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |